Torba miejska WUWA
torba bawełniana, wym. 44x42 cm, projekt: Łukasz Paluch, produkcja: PANATO
Motywem graficznym torby jest dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych na osiedlu WUWA, zrealizowany w 1929 roku według projektu Hansa Scharouna.
Wielkie miasto wymaga różnych form rozwiązania problemu mieszkaniowego. Między biegunami domu jednorodzinnego i hotelu, między schroniskiem dla ludzi osiadłych i nomadów, pojawiam się ja.
Hans Scharoun
Zaprojektowany i zrealizowany w ramach wrocławskiej wystawy WuWA ((Wohnung und Werkraum) budynek nr 31 (obecny adres to ulica Mikołaja Kopernika 9) to dom hotelowy dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw – całkowicie nowa funkcja i wynikająca z tejże funkcji forma, w pełni podporządkowana potrzebom przyszłych mieszkańców. A tych architekt postrzegał jako samodzielnych, pracujących ludzi, najczęściej obywateli dużych miast, którym, z jednej strony, należy zapewnić własne, funkcjonalne lokum, a z drugiej – zaoferować swobodny dostęp do przestrzeni wspólnych, umożliwiających integrację społeczną, wzajemną pomoc i aktywne życie towarzyskie. Prawe skrzydło budynku mieściło więc16 większych mieszkań (pow. 37 m2) z balkonami dla małżeństw bezdzietnych, a lewe 32 mniejsze mieszkania (pow. 27 m2) dla osób samotnych. Każde z nich składało się z pokoju dziennego z zamykaną wnęką kuchenną, sypialni, łazienki i przedpokoju. Wnętrza wyposażono w lekkie, funkcjonalne meble z rur stalowych, zaprojektowane przez samego architekta, lub meble typowe z pracowni Thoneta. Oba skrzydła łączyła część wspólna – obszerny hol, restauracja, w której serwowano mieszkańcom obiady, recepcja z portierem, któremu oddawano klucze do pokojów, oraz kuchnia z zapleczem i dodatkowe toalety. Poza restauracją, miejscem spotkań towarzyskich były tarasy-ogrody na dachu budynku oraz zielone przestrzenie wokół hotelu.