Wanna z kolumnadą

Reportaże o polskiej przestrzeni

Filip Springer

69 PLN

We wstępie do pierwszego wydania tej książki napisałem, że jej temat nie jest ważny. Nadal tak uważam. Politycy umieszczają go na szarym końcu listy obietnic wyborczych. Przeszkadza w robieniu interesów przedsiębiorcom. Nie rozpala umysłów. Można zapytać przechodnia na ulicy: „Nie przeszkadza to panu?” i pokazać palcem. Człowiek machnie ręką: – Nie, nie przeszkadza. Mogłoby być trochę ładniejsze, ale ja się na tym nie znam. (fragment)

Ból oczu ma w tym wypadku bardzo istotne konsekwencje – skłania do myślenia i do przyjrzenia się przestrzeni, w której funkcjonujemy, zmusza nie tylko do patrzenia, ale przede wszystkim każe widzieć

Bernadetta Darska, Onet.pl

“Dlaczego w Polsce jest brzydko?” – usiłuje dociec w swojej książce Filip Springer. I wcale nie odpowiada wprost, za to zadaje przewrotne pytanie: „A dlaczego miałoby być ładnie?”. Springer tropi objawy choroby toczącej polską przestrzeń miejską i wiejską, architekturę i urbanistykę.

Cezary Polak, „Dziennik Gazeta Prawna”

Uzupełnione wydanie jest prawie dwa razy dłuższe niż to z 2013 roku dzięki nowym reportażom oraz uzupełnieniu poszczególnych, opublikowanych wcześniej tekstów. Filip Springer przygląda się zabudowie miejskiej, podmiejskiej, ale też budowlom w pobliżu natury, powstałym w zasadzie wbrew naturze i dzieli się tym, co widzi i słyszy.

Małgorzata Kilijanek, „Głos kultury”

Księgarnia