DZIURY W ZIEMI

PATODEWELOPERKA W POLSCE

ŁUKASZ DROZDA

46 PLN

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie? I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”?

Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.

“Dziury w ziemi” Łukasza Drozdy od razu trafiły na moją podręczną półkę z książkami o mieszkaniówce. Do tej półki sięgam zawsze, gdy potrzebuję argumentów w rozmowach z decydentami i decydentkami, gdy szukam czegoś, co zainteresuje studentów i studentki, lub gdy chcę kolejne osoby przekonać, że kwestia mieszkaniowa jest nie tylko kluczowa, ale także fascynująca. Cieszę się, że książek na mojej półce przybywa!

Agata Twardoch

Wydawnictwo Czarne, 2023

Księgarnia