Książka „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz dołączony do niej film są efektem projektu kulturalnego Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź realizowanego przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”. W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław.
W większości z tych miejsc byli wielokrotnie. Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”.
Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż – tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.