- Wydarzenia
Usłysz swoje miasto!
tworzymy Miejską Mapę Dźwięków
15 października 2024
Zastanawialiście się kiedyś, jak brzmi Wrocław? Może są w naszym mieście miejsca, gdzie dźwięki otoczenia wpływają na Wasze samopoczucie? Powodują, że czujecie się zrelaksowani i spokojni albo odwrotnie – poirytowani i zmęczeni? Teraz macie szansę podzielić się swoimi wrażeniami!
Grono badaczy i badaczek związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzyło projekt “Krajobraz dźwiękowy i znaczenie miejsca w kontekście planistycznym”. Jego celem jest zbadanie, w jaki sposób dźwięk w krajobrazie miejskim wpływa na doświadczanie i ocenianie miejsca oraz określenie zależności pomiędzy cechami miejskiego krajobrazu dźwiękowego, potencjałem regeneracyjnym obszarów zieleni i poziomem zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz środowiska.
Więcej o projekcie: https://soundception.upwr.edu.pl/
Pierwszym etapem projektu Soundception – do udziału w którym chcemy Was zaprosić – jest opracowanie mapy dźwiękowej Wrocławia i Torunia. By to zrobić, potrzebna jest Wasza pomoc! Zachęcamy, byście wypełnili krótką ankietę, która pomoże naukowcom stworzyć Miejską Mapę Dźwięków – narzędzie, które pozwoli lepiej zrozumieć temat krajobrazu dźwiękowego z perspektywy mieszkańców oraz ich relacji z miejscem i ze środowiskiem.
Link do ankiety: ANKIETA
Żaden krajobraz nie jest niemy. Drzewa szeleszczą, wody pluskają, wiatr szumi, ptaki śpiewają. W krajobrazie miejskim słyszymy hałas ruchu ulicznego, rozmowy ludzi, grającą muzykę, trąbienie klaksonów. Niektóre dźwięki są przyjemne, inne irytujące i niepokojące. Istnieją dźwięki, które relaksują i takie, które przyjemnie stymulują. Dźwięk jest integralną częścią każdego krajobrazu, zarówno naturalnego, jak i stworzonego przez człowieka.
Projekt ten przekracza granice między różnymi dziedzinami nauki i łączy co najmniej trzy różne dyscypliny: architekturę krajobrazu i urbanistykę, geografię społeczną oraz psychologię społeczną i środowiskową.
Tytuł: Krajobraz dźwiękowy i znaczenie miejsca w kontekście planistycznym
Realizacja: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Partner: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Psychologii
Okres realizacji: 24.06.2022 - 23.06.2025
Partner: Muzeum Architektury we Wrocławiu