- Wydarzenia
Zmieniamy się dla Was!
lipiec 2024
Zmieniamy się. Ostatni rok to miesiące pełne wytężonej pracy, konsultacji, dyskusji i warsztatów. O celach i efektach tych prac będziemy opowiadać stopniowo, a zobaczycie je – mamy taką nadzieję! – już w 2025 roku, jubileuszowym, 60. roku działalności Muzeum Architektury we Wrocławiu!
Po co to wszystko?
Nasza siedziba – późnogotycki kościół i klasztor bernardynów – to jednocześnie nasz największy i najcenniejszy eksponat. Jego piękno jest efektem licznych nawarstwień, które uformowały obiekt w ciągu pięciuset lat jego burzliwej historii. Od dawna jednak zdajemy sobie sprawę, że starzenie się techniczne budynku i zmiany, jakie następują w instytucjach kultury na całym świecie (m.in. nowe standardy wystawiennicze i konserwatorskie, dostępność przestrzeni dla osób ze szczególnymi potrzebami), stawiają przed nami najważniejsze od lat wyzwanie – modernizacji siedziby pod bezwzględnym rygorem zachowania wartościowej tkanki historycznej.
Do czego dążymy?
Kompleksowa modernizacja i rozbudowa, zakładająca współczesną kontynuację koncepcji odważnego łączenia historii z nowoczesnością, ma przekształcić obecną siedzibę muzeum w architektoniczną wizytówkę instytucji, miasta i kraju. Dążymy do tego, by zmodernizowany obiekt spełniał współczesne potrzeby funkcjonalne, realizował postulaty zrównoważonego rozwoju i dostępności, jednocześnie dostarczając gościom muzeum wrażeń estetycznych i treści poznawczych.
Co to oznacza?
-
- stworzenie wielofunkcyjnej, dostępnej przestrzeni edukacyjno-warsztatowej;
-
- wyodrębnienie nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej na potrzeby nowej wystawy stałej i wystaw czasowych;
-
- modernizację i powiększenie magazynów wraz z utworzeniem magazynu studialnego;
-
- utworzenie przyjaznej strefy udostępniania zbiorów i modernizację biblioteki jako centrum badań;
-
- modernizację pracowni digitalizacyjno-fotograficznej;
-
- wyodrębnienie strefy klubokawiarni z księgarnią.
Jak to zrobimy?
Już niedługo ogłosimy międzynarodowy konkurs architektoniczny na rozbudowę i modernizację Muzeum Architektury we Wrocławiu. Organizatorem konkursu będzie wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. W chwili ogłoszenia konkursu udostępnimy wytyczne, które wypracowaliśmy w toku wielomiesięcznych konsultacji, spotkań i szkoleń. W części z nich – na przykład w warsztatach diagnozujących potrzeby użytkowników – pewnie uczestniczyła część z Was :) Wasze obserwacje, potrzeby i oczekiwania stały się dla nas podstawą do opracowania wytycznych konkursowych, a co za tym idzie – stworzenia przyjaznej, otwartej i dostępnej przestrzeni.
Co już zrobiliśmy?
-
- wspólnie z interdyscyplinarnym zespołem architektek i architektów, aktywistek i aktywistów oraz urzędników i urzędniczek przeprowadziliśmy warsztaty projektowe poprzedzone inwentaryzacją i waloryzacją roślinności w sąsiedztwie muzeum. Nie mamy bowiem żadnych wątpliwości, że wprowadzane przez nas zmiany powinny mieć jak najmniej szkodliwy wpływ na ekostystem tej części miasta;
-
- jesteśmy beneficjentami programu Projektowanie Uniwersalne Kultury – dostępność w instytucjach kultury, którego celami są wdrażanie dostępności i włączanie osób z niepełnosprawnością oraz seniorów w działania instytucji kultury;
-
- współpracujemy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędem Miejskim Wrocławia.
Skąd pieniędze na to wszystko?
-
- pozyskujemy środki finansowe z funduszy europejskich;
-
- Gmina Wrocław finansuje opracowanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową i rozbudową muzeum.
Muzeum Architektury we Wrocławiu – instytucja, w której misję wpisane jest propagowanie dobrych praktyk architektonicznych – powinno przeprowadzić modernizację modelową nie tylko pod względem energetycznym, lecz także społecznym (projektowanie uniwersalne), estetycznym i konserwatorskim – z najwyższym szacunkiem dla substancji historycznej. Bezwzględnym priorytetem wszystkich działań modernizacyjnych będzie najwyższa jakość architektury, obejmująca rozwiązania optymalne pod względem funkcjonalnym i estetycznym, a także modelowe w zakresie ekologii i dostępności.
Trzymajcie kciuki!