Materiały i gry edukacyjne
Zachęcamy do skorzystania z materiałów i gier edukacyjnych opracowanych przed Dział Edukacji Muzeum Architektury. Udostępnione materiały mogą być wykorzystywane jako urozmaicenie lekcji i zabaw, prowadzonych w placówkach oświatowych oraz w domu.
KSIĄŻKA LABORATORIUM ARCHITEKTURY
Wychodząc naprzeciw osobom, które nie mogą wziąć bezpośredniego udziału w warsztatach z cyklu Laboratorium architektury oraz wszystkim rodzicom, nauczycielom i edukatorom zainteresowanym wprowadzaniem elementów edukacji architektonicznej do swoich działań, udostępniamy bezpłatną książkę Laboratorium architektury w formie PDF.
Do pobrania TUTAJ.
Jest to zestaw ćwiczeń architektonicznych opartych bezpośrednio na zagadnieniach poruszanych na warsztatach. Nie jest to jednak typowy podręcznik, lecz baza i punkt wyjścia do przeprowadzania własnych eksperymentów. Zadania zawarte w książce pozwalają nie tylko w przystępny sposób wyjaśnić, jak działa architektura, ale również przejrzeć się w niej jak w lustrze, a przez to poznać lepiej swoje własne potrzeby, upodobania i emocje.
Publikacja w 2022 roku została nagrodzona tytułem „Muzealnej Książki Roku” w kategorii „Wydawnictwa edukacyjne”.
FILMY LABORATORIUM ARCHITEKTURY
Inspirację do samodzielnego poznawania architektury mogą stanowić również przygotowane przez nas 3 krótkie filmy: Skala, Plan i Światło. Stanowią one zapis wybranych eksperymentów i ćwiczeń realizowanych podczas stacjonarnych zajęć w MA w ramach projektu Laboratorium architektury. Filmy są dostępne w trzech wersjach: z tłumaczeniem na PJM, z napisami oraz audiodeskrypcją.
Do zobaczenia tutaj: Filmy Laboratorium Architektury
GRY EDUKACYJNE
Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy w gry przygotowane przez Dział Edukacji Muzeum Architektury. Oto gry, które ściągniesz jako pliki PDF na swój komuter:
CAŁY ŚWIAT TO BAUHAUS
Plik do pobrania znajdziesz TUTAJ.
“Cały świat to Bauhaus!” – powiedział kiedyś jeden ze studentów tej sławnej szkoły. Czy prawie sto lat później to hasło jest nadal aktualne? Jeżeli tak, to czy znajdziesz Bauhaus w swoim domu, szkole, ogrodzie? Pobierz naszą grę i przekonaj się czy bauhausowskie idee ukryły się również w Twoim najbliższym otoczeniu!
ZBUDUJ SOBIE WROCŁAW!
Plik do pobrania znajdziesz TUTAJ.
Zbuduj sobie Wrocław! to fantastyczna gra, dzięki której możesz być jednocześnie architektem, urbanistą i najważniejszym kreatorem miasta! To Ty decydujesz, jakie budynki, w którym miejscu i w jakim tempie wznosisz.
Uważaj tylko, aby ktoś nie był szybszy…. !
A oto zasady naszej zabawy:
Gracie we dwójkę i każdy z Was ma swoją planszę;
Wspólnie wytnijcie i złóżcie wszystkie białe i czarne makiety budynków;
Wybierz swój kolor i postaw budynki w zaznaczonych miejscach;
Teraz zabierz się za wyznaczanie ulic, placów, zieleni i rzek na swojej planszy. Odtąd będą to obszary, gdzie nie będą mogły stanąć już żadne budynki. W tym celu pokoloruj wybrane pola odpowiednim kolorem kredki. Informację o ilości pól znajdziesz na kolejnej karcie. TWOJE ZADANIE TO ZBUDOWANIE WROCŁAWIA;
Aby rozpocząć grę rzuć kostką. Zaczyna osoba, która wyrzuci największą liczbę oczek. Jak widzisz, budynki mają różne rozmiary, a każdemu z nich jest przypisana dana liczba oczek. Możesz stawiać swój budynek tylko wtedy, gdy wypadnie właśnie ona. Kiedy wyrzucisz liczbę oczek, która odpowiada budynkowi stojącemu już na Twojej planszy, możesz usunąć z niej jeden budynek by zrobić miejsce innym lub tracisz kolejkę. Dzięki temu może udać Ci się postawić we Wrocławiu wszystkie najważniejsze budowle. Wyrzucasz 1 - masz dodatkowy rzut, wyrzucasz 6 - możesz usunąć z planszy przeciwnika jeden dowolny budynek.
Pamiętaj KTO PIERWSZY ZBUDUJE WROCŁAW TEN LEPSZY :)
CZAS START!
ARCHITEKTURA W PUDEŁKU – STYLE W ARCHITEKTURZE
Udostępniamy materiały edukacyjne z projektu Architektura w pudełku, realizowanego w 2015 roku (przed likwidacją gimnazjów). Umożliwiają one przeprowadzenie zajęć z historii architektury, obejmujących pięć zagadnień, zgodnie z epokami historycznymi: antyk, średniowiecze (romanizm i gotyk), renesans, barok, XIX wiek. Każdy temat jest podzielony dodatkowo na trzy poziomy, odpowiadające kolejno uczniom klas IV–VI (poziom pierwszy), gimnazjalistom i licealistom (poziom drugi) oraz uczniom odbywającym zajęcia rozszerzone z historii sztuki (poziom trzeci). Przygotowaliśmy także materiał ilustracyjny udostępniony na stronie www.pinterest.com/edumuzarch, z którego można swobodnie korzystać.
Pakiet Architektura Antyczna do pobrania TUTAJ
Pakiet Architektura średniowieczna: romańska i gotycka do pobrania TUTAJ
Pakiet Architektura renesansu do pobrania TUTAJ
Pakiet Architektura baroku do pobrania TUTAJ
Pakiet Architektura XIX wieku do pobrania TUTAJ