Od końca XIX wieku do wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku krajobraz Breslau/Wrocławia i potrzeby przestrzenne jego mieszkańców zmieniały się kilkakrotnie. Znaczącą rolę w projektowaniu i rozwoju miasta odegrali żydowscy architekci i inwestorzy. Same budynki oraz historie, które kryją się za ich powstaniem, a także kariery ich autorów są wciąż w dużej mierze niezbadane, a przecież dostarczają interesujących spostrzeżeń na temat transformacji nowoczesnej metropolii, warunków społecznych i ekonomicznych miasta oraz pozycji mniejszości w jego społeczeństwie.
Kariery i realizacje projektów architektów, działalność inwestorów i wykonawców żydowskich w przedwojennym Breslau podlegały prześladowaniom i wykluczeniom lat 30. i 40. XX wieku, wprowadzanym stopniowo wobec społeczności żydowskiej w Niemczech pod rządami NSDAP. Wspólnie z naszymi gośćmi porozmawiamy o ważnym wkładzie tych osób w rozwój przestrzenny Wrocławia oraz o tym, w jaki sposób ograniczano im możliwość wykonywania zawodu i działania w przestrzeni miejskiej.
Serdecznie zapraszamy na sesję publiczną, która odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Porozmawiamy o dorobku architektów żydowskich oraz o żydowskiej historii architektonicznej Wrocławia i jego dziedzictwa.
PROGRAM:
17.00–17.10 Powitanie i wprowadzenie
17.10–17.30 Prezentacja – przykłady projektów architektów i wykonawców żydowskich w przedwojennym Breslau: Daniel Ljunggren, architekt, konserwator zabytków, doktorant Politechniki Drezdeńskiej w Niemczech oraz wykładowca na Uniwersytecie w Göteborgu na Wydziale Konserwacji Zabytków w Szwecji
17.30–18.30 Rozmowa panelowa: dr hab. Jerzy Ilkosz (Muzeum Architektury we Wrocławiu), prof. Vladimir Šlapeta (Politechnika w Brnie - Wydział Architektury, Czechy), Daniel Ljunggren (Uniwersytet w Göteborgu - Wydział Konserwacji Zabytków, Szwecja). Moderuje prof. Tim Buchen (Katedra Judaistyki i.m. Tadeusza Taubego, Uniwersytet Wrocławski).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
- Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://bit.ly/3Jsk2iX
Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim - zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
W ramach wydarzenia zapraszamy również na spacer Śladami architektów żydowskich - Ehrlichowie – w czwartek 25 kwietnia o godzinie 16.30.
- Start: ulica Pawła Włodkowica 7.
- Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
- Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://bit.ly/3Jsk2iX
- Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Urban Memory oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu, we współpracy z Katedrą Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu “MultiMemo: Remembering for Social Justice”, finansowanego przez UE i prowadzonego przez Fundację Urban Memory wraz z ośmioma partnerami z Polski, Niemiec i Belgii.