Pojęcie ekologii cyfrowej dotyczy sposobu, w jaki możemy zadbać o to by infrastruktura sieciowa, którą tworzą m.in. instytucje kultury (strony internetowe, udostępnianie zbiorów czy obecność na platformach społecznościowych) była przyjazna środowisku.
Negatywne skutki cyfryzacji to z jednej strony koszty środowiskowe w postaci zużycia zasobów naturalnych: wody, paliw kopalnych oraz rzadkich metali. Z drugiej to coraz częściej dyskutowany w mediach problem zdrowia psychicznego oraz trudności w skupianiu uwagi, w wyniku dostępu do zbyt dużej ilości informacji.
W czasie panelu zastanowimy się wraz z ekspertami, w jaki sposób usługi cyfrowe tworzone przez instytucje kultury mogą być tworzone w sposób dostępny dla wszystkich użytkowników, bez przykładania się do tworzenia szumu informacyjnego. Zastanowimy się również, w jaki sposób możemy zadbać o higienę cyfrową jako użytkownicy.
Pytanie przewodnie panelu brzmi: Jak instytucje kultury mogą budować usługi cyfrowe w sposób zrównoważony?
Uczestnicy:
- dr Renata Aleksandrowicz (UWr)
- prof. Joanny Rymaszewska (PWr)
- dr hab. Jacek Schindler
Panel “Ekologia cyfrowa” jest organizowany w ramach przedsięwzięcia Zielony zespół w Muzeum Architektury – długofalowa strategia ekologicznego zarządzania w instytucji kultury. Etap przygotowawczy. Przedsięwzięcie jest objęte wsparciem bezzwrotnym w formie grantu z planu rozwojowego (KPO) w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.