Zapraszamy na pokaz filmu oraz prelekcję!
Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 było niezwykłym spotkaniem artystów, krytyków i teoretyków sztuki zorganizowanym z okazji 25-lecia „powrotu ziem zachodnich i północnych do macierzy”. Podczas marcowego zjazdu wysunięto wiele rewolucyjnych postulatów, a wydarzenia artystyczne i realizacje związane z Sympozjum przyczyniły się do upowszechnienia sztuki konceptualnej w Polsce.
Jedną z artystek, która zaproponowała swoją pracę na Sympozjum Plastycznym „Wrocław ‘70”, z intencją realizacji w przestrzeni miasta była Maria Michałowska. Jej twórczość w latach 70. sygnalizowała głównie konceptualne poszukiwania artystki dotykające rozważań o własnej podmiotowości. Nie obce jej jednak były także rozważania architektoniczno-urbanistyczne. Zgłoszona praca zakładała wykonanie monumentalnej kompozycji z ponad 100 betonowych walców o różnych średnicach, układających się w „swobodną kompozycję strukturalną o stopniowo na zewnątrz obniżających się wysokościach walców, organicznie zrośniętą z terenem”. Konstrukcja miała być umieszczona na jednym z pustych placów miasta, a betonowe formy ziemią miały porastać bujne krzewy, tworzące rodzaj biologicznej tkanki zrastającej się z architektoniczną konstrukcją.
Obecnie w naszym muzeum możecie oglądać pierwszą, monograficzną wystawę artystki – „Na końcu tej drogi być może znajdę lustro”. Łącząc te dwa wątki pragniemy zaprosić Was na pokaz filmu zrealizowanego przez Antoniego Dzieduszyckiego, który jest jednym z niewielu archiwalnych zapisów Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Na unikatowych zdjęciach możemy zaobserwować zarówno ówczesną tkankę miejską, jak również kadry z otwarcia wystawy nadesłanych projektów w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wyjątkowe ujęcia obrazują Wrocław z przełomu lat 60. i 70., który zachwycał i inspirował artystów zaproszonych do Wrocławia z okazji 25-lecia przyłączenia ziem północnych i zachodnich do Polski. Antoni Dzieduszycki rozmawia tu też z zaproszonymi twórcami, m.in. Zbigniewem Makarewiczem, Jerzym Beresiem, Andrzejem Lachowiczem czy Oskarem Hansenem.
Przed pokazem filmu Antoniego Dzieduszyckiego, krytyka sztuki, który z kamerą towarzyszył sympozjastom i sympozjastkom, przyjrzymy się temu, co pozostało po Sympozjum – tak w przestrzeni miejskiej, jak i na papierze: w notatkach, rysunkach, instrukcjach, grafach i schematach. Krótką prelekcję wygłosi dla nas Kuba Żary.
Kuba Żary – kurator działań artystycznych, dziennikarz, specjalista ds. komunikacji. Kurator wystaw i projektów artystycznych poświęconych w szczególności problematyce miejskiej (realizowanych m.in. w Muzeum Wpółczesnym Wrocław, BWA Wrocław, Muzeum Architektury, TIFF Center, ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury). Jeden z pomysłodawców i koordynatorów Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnych obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Członek rady programowej Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie oraz rady artystycznej Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Redaktor naczelny „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, kierownik działu komunikacji i promocji Wrocławskiego Instytutu Kultury.
- 1970, reż. Antoni Dzieduszycki
- czas trwania: 21 min
- czwartek 9.01, g. 18:00
- WSTĘP WOLNY
Do zobaczenia!