Podczas premierowego oprowadzania po wystawie Antropocen skupimy się na przykładach dających nadzieję, że architektura może nie szkodzić planecie i regenerować środowisko. Przykłady architektury regeneratywnej oraz instalacje wykonane przez zaproszonych projektantów i projektantki, zostaną omówione przez kuratorów wystawy w kontekście współczesnej roli i znaczenia architektury.
● Przyjrzymy się takim obszarom tzw. pułapu ekologicznego, jak: krajobraz, bioróżnordność, woda, zanieczyszczenia, klimat i przekształcenia gruntu.
● W koncepcję struktury wystawy wprowadzą kuratorzy: Kacper Kępiński i Adrian Krężlik.
● Kacper Kępiński
Architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto oraz członek rady Fundacji Instytut Architektury. Stały współpracownik kwartalnika „Autoportret” oraz redaktor portalu „Architektura&Biznes”. Wspólnie z Zuzanną Mielczarek prowadzi zajęcia z projektowania w ramach „Inclusive Housing Studio” na Wydziale Architektury VUT w Brnie. Współkurator pierwszej polskiej stałej wystawy poświęconej architekturze – „Przekroje” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
● Adrian Krężlik
Architekt, doktorant i badacz na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto, wykładowca School of Form w Warszawie, założyciel Dosta Tec firmy wdrażająca rozwiązania regenerujące do architektury. W swojej pracy zawodowej i badawczej łączy współczesne technologie z tradycyjnymi. Bada sprawczość i wpływ projektowania na środowisko i Przyrodę. Swoją zawodową ścieżkę rozpoczął u Zaha Hadid Architects w Londynie i Rojkind Arquitectos w Mieście Meksyk.
GDZIE: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
KIEDY: piątek 24 marca 2023 r., godzina 17.00
Wstęp wolny!
Oprowadzanie kuratorskie jest częścią weekendu otwarcia wystawy.