- Wydarzenia
KPO DLA KULTURY
30.10.2024
Wystawa dla dzieci Laboratorium architektury – etap I: wdrożenie innowacji w zakresie ekologii i techniki do procesu projektowania wystawy i sporządzania scenariusza z rozszerzeniem edukacyjnym w formie poradnika dla przyszłych kuratorów wystaw dla dzieci
Projekt stanowi I etap prac nad planowaną na 2025 rok pierwszą w Muzeum Architektury wystawą dla dzieci o architekturze. Jego celem jest poszerzenie wiedzy i kompetencji pracowników Muzeum na temat projektowania przestrzeni i narzędzi edukacyjnych dla dzieci (w tym z niepełnosprawnościami), tak aby były one dostosowane do ich potrzeb i możliwości percepcyjnych. Realizacji tego celu służyć będą wizyty studyjne w wiodących muzeach i centrach nauki, konsultacje ze specjalistami (stacjonarne i on-line) z zakresu pedagogiki, wystawiennictwa, projektowania dostępnego, nowych technologii w edukacji. W ramach projektu stworzony zostanie scenariusz przyszłej wystawy oraz katalog dobrych praktyk dla osób projektujących wystawy dla dzieci, bezpłatnie udostępniony na stronie muzeum.
Czas zatrzymany. Dokumentacja, archiwizacja i opracowanie twórczości wrocławskiej artystki Anny Szpakowskiej-Kujawskiej
Celem przedsięwzięcia jest dokumentacja, archiwizacja i opracowanie twórczości wrocławskiej artystki Anny Szpakowskiej-Kujawskiej (ur. 1931) na potrzeby prezentacji on-line, publikacji oraz wystawy monograficznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wiedza na temat niezwykle bogatego dorobku artystycznego obejmującego ponad 70 lat aktywności twórczej zasługuje na uporządkowanie i uzupełnienie o aspekty do tej pory eksponowane rzadko lub fragmentarycznie. Ostatnia ekspozycja monograficzna twórczości artystki odbyła się blisko dwadzieścia lat temu. Jako jedna z pionierek wrocławskiego środowiska artystycznego, pozostaje aktywna twórczo do dziś, realizując projekty w przestrzeni miejskiej i uczestnicząc w życiu artystycznym miasta. Obok malarstwa, rysunku, form przestrzennych i kolaży, opracowania i umieszczenia w szerszym kontekście wymagają projektowane w latach 70. i częściowo zachowane do dziś realizacje sztuki monumentalnej, zdobiące elewacje i wnętrza budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Zielony zespół w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Celem projektu jest utworzenie w Muzeum Architektury zespołu odpowiedzialnego za nadzór nad ekologicznymi działaniami instytucji oraz podnoszenie świadomości ekologicznej pracowników. W ramach projektu skontrolowane i przeanalizowane zostanie dotychczasowa działalność instytucji. Przeprowadzone zostaną szkolenia, wizyty studyjne oraz audyty. W ramach projektu zostanie opracowana długofalowa strategia zrównoważonego działania instytucji.
Poszerzenie obszarów dostępności w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Celem Przedsięwzięcia jest poszerzenie obszarów dostępności instytucji o narzędzia służące potrzebom osób z niepełnosprawnością wzroku oraz niepełnosprawnością intelektualną. W ramach Przedsięwzięcia opracowane zostaną edukacyjne ścieżki zwiedzania muzeum oraz zakupiony zostanie profesjonalny sprzęt w postaci audioprzewodników dostosowanych do potrzeb różnych grup odbiorców, w tym m.in.: osób niewidomych i niedowidzących, osób z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu, seniorów i turystów zagranicznych.
Prototyp niedokończony
Projekt zakłada serię warsztatowych działań badawczych poświęconych eksperymentalnemu domowi, który został zrealizowany wg projektu Witolda Lipińskiego w latach 80. w Łasku-Kolumnie. Dom składający się z części mieszkalnej oraz “zielonej izby” (oranżerii) stanowi wyjątkowy przykład architektury bioklimatycznej, łączącej funkcjonalność mieszkalną z ekologicznymi innowacjami. Analiza tekstów Lipińskiego, pomiary warunków środowiskowych i tworzenie modeli cyfrowych są kluczowymi elementami projektu. Warsztaty z udziałem ekspertów z różnych dziedzin mają na celu weryfikację założeń projektowych autora i opracowanie wniosków z badań architektonicznych, które następnie zostaną udostępnione w formie cyfrowej i papierowej.
Digital twins - projekt badawczy analizujący potencjał stworzenia w ramach muzeum kolekcji “cyfrowych bliźniaków” szczególnie istotnych budynków
W ramach projektu Muzeum wdroży pilotażowy projekt, polegający na rozszerzeniu kolekcji o ”cyfrowe bliźniaki” istniejących budynków, odwzorowując i archiwizując obiekty - często zagrożone rozbiórką lub przekształceniem. Dzięki tej technologii możliwe jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz prowadzenie wirtualnych zwiedzań i analiz strukturalnych. Cyfrowe bliźniaki pozwalają na dokładne rekonstrukcje i badania, co zwiększa dostępność oraz atrakcyjność obiektów dla szerokiej publiczności, jednocześnie chroniąc oryginalne struktury przed uszkodzeniami.
Ukryte szczątki - badania terenowe i archiwalne reliktów modernizacji polskiej wsi
Projekt bada modernizację powojennej polskiej wsi, skupiając się na Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Kwerendy w Archiwum Akt Nowych i lokalnych archiwach w województwach dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim i pomorskim pozwolą zgłębić historię tych zmian. Prace terenowe w eksperymentalnych wsiach (Piaseczno, Warnice, Wilczkowice) oraz miejscach PGR (Bolegorzyn, Manieczki, Zagórki, Kietrz) obejmą inwentaryzację, dokumentację fotograficzną i wywiady z mieszkańcami.