NOTATKI Z PANDEMII

25.4.2020–30.5.2020

Stojąc na krawędzi widzi się na­jroz­mait­sze rzeczy, których nie można dojrzeć ze środka.

Out on the edge you see all kinds of things you can’t see from the center.

Kurt Von­negut, Pianola

Macie już dosyć słuchania i czy­ta­nia o skutkach pan­demii? Przytłacza Was liczba przed­staw­ianych w mediach i w in­ternecie sce­nar­iuszy jutra po ko­ron­awirusie? A może nie trzeba wybiegać w przyszłość, a warto skon­cen­trować się na tym, co tu i teraz? Na tym, co najbliżej nas i co bezpośrednio nas wszys­t­kich dotyka.

Nasza przestrzeń życiowa skurczyła się nagle do minimum, ograniczyliśmy kon­takty społeczne, a codzi­enne ścieżki zre­dukowane zostały do kilku punktów wyz­naczających mapę pod­sta­wowych potrzeb. Przy­mu­sowa izo­lacja postawiła nas wszys­t­kich w nowej sytu­acji, jednak wierzymy, że przyglądanie się rzeczy­wistości może być niezwykle in­tere­sujące i pouczające. Jak od­czuwamy najbliższą nam przestrzeń? Czy bloki z betonu stały się naszymi pry­wat­nymi bunkrami? Jeśli tak, to jak się w nich czujemy? Chcemy zachęcić Was do do­mowych zapisków, tytułowych #no­tatekz­pan­demii. Skupmy się nie na tym, co będzie, ale na tym, co jest - na otocze­niu, poob­ser­wu­jmy własne za­chowa­nia i przestrzenne in­ter­akcje. Róbmy notatki i dzielmy się nimi!

Za­praszamy Was do udziału w wydarze­niu, ktore możecie znaleźć na naszym Face­booku. To właśnieTUTAJ możecie pub­likować swoje przemyślenia z hasz­tagiem #no­tatk­iz­pan­demii, w dowol­nie wybranej przez Was formie – notatki, rysunku, zdjęcia, na­gra­nia audio lub wideo. Możecie też wysyłać je do nas na adres no­tatk­iz­pan­demii@​gmail.​com, a my - za Waszą zgodą - chętnie je op­ub­liku­jemy. Do wspólnego działania i rozmyślania za­prosiliśmy również za­przyjaźnionych ar­chitektów, ak­ty­wistów, pisarzy i pub­l­i­cystów, m.​in. Filipa Springera, Annę Cymer, Grze­gorza Piątka, Joannę Erbel, Agatę Gabiś, którzy podzielą się z nami swoimi odczuciami.

Kolejne odcinki #no­tatekz­pan­demii w każdą sobotę o 11.00!

PS. W marcu planowaliśmy rozpocząć kolejną serię spotkań z cyklu #bloki.

Blok #4 nosił tytuł „Dach nad głową” i miał skupiać się na wielu – ar­chitek­ton­icznych, przestrzen­nych i społecznych - kwes­t­i­ach związanych z za­mieszkaniem. Rzeczy­wistość dopisała do naszych planów nowy, za­skakujący rozdział. #no­tatk­iz­pan­demii to swoisty aneks do rozważań, które pode­jmiemy, gdy re­al­iza­cja Bloku #4 będzie już możliwa. Liczymy, że wiedza zdobyta dziś, pozwoli wyciągnąć wnioski na przyszłość: lepiej planować miasta i mądrzej pro­jek­tować mieszka­nia, aby łatwiej adap­towały się do zmi­en­nych potrzeb i sytu­acji - tych codzi­en­nych i tych, których przewidzieć nie potrafimy.