W sierpniu przygotowaliśmy dla was trzy pokazy filmowe:
➡️ 8 sierpnia, 21:00 „Ludzki wymiar”, reż. Andreas Dalsgaard Bangladesz/Nowa Zelandia/Dania/Chiny | 2012
Współczesne metropolie cechuje jedno, gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50% ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta liczba zwiększy się do 80%. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia - przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Główne hasło Gehla jest bardzo proste: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl koncentruje się na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka, a jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, również sposób, w jaki wdrażane są w miastach.
➡️ 22 sierpnia, 20:30 „Nowojorska ulica w obiektywie”, reż. Cheryl Dunn USA | 2013
W epoce cyfrowej fotografia uliczna straciła na znaczeniu. Prawie każdy robi zdjęcia i dzieli się nimi na blogach lub portalach społecznościowych. Tym cenniejszy zdaje się filmowy hołd złożony tej zanikającej sztuce. Reżyserka sama jest fotografką, pracującą w Nowym Jorku. Rozmawia z ikonami ulicznej fotografii, takimi jak: Bruce Davidson, Elliot Erwitt, Rebecca Lepkoff, Jill Freedman, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein i Martha Cooper. Wszyscy oni z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie, zadając kłam twierdzeniu o śmierci tej formy ekspresji artystycznej. Cheryl Dunn pyta w filmie gwiazdy nowojorskiej ulicznej fotografii o ich pasje, inspiracje i metody pracy. Powstał dokument z życia wyjątkowych postaci, które od wielu lat spędzają wiele godzin, polując na odpowiednie ujęcie.
➡️ 29 sierpnia, 20:00 „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten Szwecja | 2015
Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?
W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.
Do zobaczenia!
Współorganizatorem wydarzenia jest Archi-box. Mecenasem Archi-boxu jest Archicom.
// Na 6. edycję MIASTOmovie zapraszamy między 26 a 30 września!