- Events
Oprowadzanie po wystawie Nowoczesne wnętrze
Saturday, January 25th, 2025 at 12 PM
Pod koniec lat 50. XX w. nastąpił istotny zwrot w postawach twórczych polskich artystów i artystek zajmujących się projektowaniem wnętrz i mebli. Okres ten wiązał się ze zmianami zachodzącymi w Polsce czasów politycznej odwilży, a wraz z nimi pojawieniem się nowych potrzeb i oczekiwań społecznych. Wśród nich ważnym zjawiskiem było kształtowanie odmiennych od dotychczasowych warunków życia prywatnego, a także tworzenie na nowo zdefiniowanych miejskich przestrzeni publicznych.
Pragnienie zmian w szczególnym stopniu stało się udziałem pokolenia polskich projektantów i projektantek urodzonych w latach 20. XX w., przyjętych do szkół artystycznych tuż po zakończeniu II wojny światowej. Różnorakie doświadczenia życiowe i artystyczne pedagogów oraz stopniowo dojrzewające plastyczne koncepcje grona ich wychowanków spotkały się w tym czasie m.in. w murach wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.
Józef Chierowski, fotel i stolik, „II Okręgowa Wystawa Architektury Wnętrz i Grafiki”, CBWA, Wrocław, 1958, fot. Zdzisław Holuka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki, ASP we Wrocławiu
O niezwykle ciekawym etapie w kształtowaniu artystycznego pejzażu Wrocławia, o artystach i artystkach, którzy tworzyli nowe rozwiązania projektowe i o miejscach, których dziś już nie ma – o tym wszystkim opowie historyk sztuki, wykładowca i kurator wystawy, dr Tomasz Mikołajczak.
Zapraszamy na wspólną podróż do (nie tak odległej!) przeszłości naszego miasta!
Wystawa „Meble – Ceramika – Szkło”, CBWA, Wrocław, 1958, fot. Zdzisław Holuka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki, ASP we Wrocławiu
- KIEDY: sobota 25 stycznia 2025 r., godzina 12.00
- GDZIE: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7
- Czas trwania: ok. 90 minut
- Wstęp wolny!
Dodatkowe informacje
-
-
- W holu wejściowym znajdują się drewniane siedzenia, na których można usiąść, by odpocząć lub poczekać na kogoś.
-
-
-
- Sala ekspozycyjna znajduje się na parterze i jest dostępna dla osób o specjalnych potrzebach w obszarze ruchu oraz dla matek z dziećmi w wózkach.
-
-
-
- Opis wystawy umieszczony jest przy samym wejściu do sali ekspozycyjnej. Opis został przygotowany z użyciem dużej czcionki, na kontrastowym tle.
-
-
-
- Na wystawie jest światło sztuczne.
-
-
-
- Toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajduje się na piętrze budynku, można do niej dotrzeć schodami i windą.
-
-
-
- Jeśli czegoś potrzebujesz lub chcesz o coś zapytać, poproś osoby pracujące w muzeum. Zawsze chętnie pomożemy.
-
Dojazd komunikacją miejską:
Przystanek GALERIA DOMINIKAŃSKA
Tramwaje: 2, 3, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 23, 78 Autobusy: 110, 114, 120, 602, D, N, K Autobusy strefowe: 602, 904, 914, 924 PARKING SAMOCHODY OSOBOWE
Podziemny parking płatny, Plac Nowy Targ Parking płatny w Galerii Dominikańskiej, Plac Dominikański 3 Parking płatny wzdłuż Alei Juliusza Słowackiego
Organizatorzy wystawy: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu