Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład mistrzowski z cyklu Duże A
Wojciech Zabłocki „Zabytki Syrii w szkicowniku architekta”
07 marca 2019 o godz. 18.00 Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5
Wykład towarzyszy otwarciu wystawy prac z dorobku Wojciecha Zabłockiego, którą będzie można obejrzeć w dniach 07-marca-07 kwietnia 2019.
Wojciech Zabłocki – Laureat Honorowej Nagrody SARP 2017, najwyższego polskiego wyróżnienia w dziedzinie architektury.
Uhonorowany przez Kapitułę za: · twórcze, trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki, · świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji, · świadectwo, że Idee architektoniczne potrafią przekraczać granice kulturowe i służyć porozumieniu między ludźmi z całego świata, · świadectwo, że forma architektoniczna może za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Twórcy wyjść poza statyczne ograniczenia konstrukcji w sferę poezji.
Wojciech Zabłocki urodził się w 1930 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w 1968 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, habilitację uzyskał w 1981 roku na Politechnice Krakowskiej, w 1999 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Praktykę zawodową łączy z działalnością pedagogiczną (na Politechnice Białostockiej, Politechnice Łódzkiej, w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie). Obok pracy architektonicznej, nagradzanej w wielu konkursach, nie mniej ważnym elementem jego kariery był sport. Autor wielu hal sportowych jest zarazem wybitnym szermierzem, trzykrotnym medalistą olimpijskim (srebrne medale: Melbourne 1956 i Rzym 1960, brązowy medal: Tokio 1964), wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach świata i Polski.
W latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował m.in. kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.
Jest także współautorem dwóch znanych pomników. W 1965 roku projekt stworzony przez Zabłockiego i rzeźbiarza Gustawa Zemłę otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. W 1999 roku Zemła i Zabłocki wygrali konkurs na pomnik Monte Cassino w Warszawie – projekt zrealizowany został w 2002 roku.
Prowadzi działalność społeczną (jako członek SARP, prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej, prezes Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), naukową (jako autor książek poświęconych architekturze olimpijskiej) oraz artystyczną (liczne wystawy prac malarskich).
ZAPRASZAMY