Jedyny wciąż czynny młyn papierniczy w Polsce znajduje się w Dusznikach-Zdroju. Obiekt istnieje od co najmniej 457 lat, lecz nie doczekał się dotychczas obszerniejszego opracowania monograficznego. Wzrost zainteresowania naukowców tym niezwykłym zabytkiem i poszerzenie wiedzy o nim przyniosły dopiero starania o wpisanie papierni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ciągu ostatnich trzech lat przedstawiciele kilku zespołów badawczych ustalili nieznane dotąd fakty dotyczące architektury i historii obiektu. Efekty tych prac zostały opublikowane w „Monografii młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”, która ukazała się drukiem we wrześniu 2018 roku. Książka obejmuje pięć rozdziałów omawiających zarys dziejów techniki papiernictwa i rozwój tej dziedziny wytwórczości na ziemi kłodzkiej i Śląsku, a także dzieje dusznickiej papierni i losy jej kolejnych właścicieli oraz historię i współczesny obraz Muzeum Papiernictwa. Ponadto w publikacji zamieszczono między innymi katalog znaków wodnych młyna papierniczego sprzed 1905 roku, zestawienie znaków wodnych powstałych w czasach Muzeum Papiernictwa oraz wkładkę z arkuszami papieru wyczerpanymi w muzealnej czerpalni w roku 2018.
Spotkanie promujące publikację odbędzie się 7 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Prelegentami będą autorzy publikacji: Jan Bałchan, kierownik Działu Papiernictwa dusznickiego Muzeum, prof. Rafał Eysymontt z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Rainer Sachs z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz prof. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa.
Druk książki został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Podczas spotkania będzie można nabyć publikację w promocyjnej cenie.