W ramach cyklu Spotkajmy się w mieście! spacery i wykłady o architekturze Wrocławia dla dorosłych, zapraszamy na wykład o wrocławskich Gajowicach oraz na warsztaty kreatywno-edukacyjne „Pilaster, herma i dom z papieru”.
10.01, godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury, prowadzenie: Michał Duda
Wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!
12.01, godzina 12.00 – warsztaty „Pilaster, herma i dom z papieru” w Muzeum Architektury, prowadzenie: Aleksandra Podlejska
Wstęp wolny, ale ilosć miejsc ograniczona! Prosimy o zapisy mailowe: edukacja@ma.wroc.pl lub telefoniczne: 71 369 99 33 (w godzinach 9.00-15.00).
Wykład dotyczyć będzie wrocławskiego osiedla Gajowice, zaprojektowanego na początku lat 60. XX wieku przez zespół architektoniczny pod kierunkiem Igora Tawryczewskiego. W pierwotnym założeniu Gajowice miały być „osiedlem awaryjnym dla mieszkańców Wrocławia wykwaterowanych z budynków przeznaczonych do rozbiórki”. W wyniku kolejnych zmian założeń, ostatecznie dla terenu wyznaczonego ulicami Zaporoską, Adama Próchnika (obecnie ulica Gajowicka), Grabiszyńską i ogrodami działkowymi na południowym zachodzie, powstał projekt osiedla przeznaczonego nawet dla 30 tysięcy mieszkańców. Skala przedsięwzięcia była imponująca – na niemal 120 hektarach miały powstać budynki mieszkalne i usługowe o łącznej kubaturze ponad 1 miliona metrów sześciennych. Miała to być największa inwestycja mieszkaniowa w powojennej historii miasta….
“Pilaster, herma i dom z papieru” to warsztaty kreatywno-edukacyjne, podczas których historyczka sztuki Aleksandra Podlejska opowie o elementach i dekoracjach tworzących architekturę! Każdy z uczestników będzie miał również okazję stworzyć z papieru swój własny budynek! Będziecie mogli złożyć go z gotowych elementów, na które składać będą się nie tylko okna i drzwi, ale również omawiane architektoniczne elementy i dekoracje. Nie będziecie musieli trzymać się żadnych reguł, dajcie się ponieść fantazji tworząc to, co przyjdzie wam na myśl!
Autorem projektu materiałów warsztatowych jest Maciek Konstanciuk. Warsztaty powstały pierwotnie jako cześć projektu KTO TU MIESZKA?
Fot. z warsztatów Ewy Sikorska
BIO
dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury i wspókurator wystawy “Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego”. Historyk, badacz i popularyzator architektury współczesnej. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz absolwent Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kurator i współkurator wielu wystaw poświęconych przedwojennej i współczesnej architekturze, między innymi „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” (pokazywanej również w Nowym Jorku i w Portugalii), „Landscapes of leisure” (pokazywanej podczas EXPO 2020 w Dubaju), „Trzy początki. 1918/1945/1989”, „Terra X. Archiwum przyszłości”, „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, „Zvi Hecker. Stronice księgi”, czy „Dagarama. Powrót do przyszłości”.
Aleksandra Podlejska — historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentka kulturoznawstwa na UWr. Współtwórczyni projektu KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego oraz podcastu KTO TU MIESZKA?. Współredaktorka publikacji Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego (Wrocław, 2023). Organizatorka wielu wydarzeń z zakresu sztuki i architektury, m.in. konferencji naukowych, wykładów oraz autorskich warsztatów architektoniczno-edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu KTO TU MIESZKA? oraz podczas 10. Edycji Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie. Współpracuje z Fundacją Ładne Historie, prowadząc wywiady z mieszkańcami i mieszkankami osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu, badając jego lokalną tożsamość oraz promując architektoniczne dziedzictwo. Interesuje się architekturą, urbanistyką oraz odczuwaniem przestrzeni i jej wpływem na ludzką codzienność i emocje.
Zapraszamy!