W ramach cyklu Spotkajmy się w mieście! spacery i wykłady o architekturze Wrocławia dla dorosłych, zapraszamy na wykład o historii jednej z najbardziej reprezentacyjnych niegdyś ulic Wrocławia – Kaiser Wilhelmstraße, dziś Powstańców Śląskich, oraz na spacer po Centrum Południowym.
15.05, godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury we Wrocławiu, prowadzenie: Adam Pacholak
17.05, godzina 12.00 – spacer po Centrum Południowym, prowadzenie: Adam Pacholak
Zbiórka: rzeźba Arlekina obok Teatru Capitol, ul. Józefa Piłsudskiego 67
Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!
Kaiser Wilhelmstraße, obecnie ulica Powstańców Śląskich, zbiory Archiwum Budowlanego
Dawna Kaiser Wilhelmstraße, uważana niegdyś za najwytworniejszą ulicę Wrocławia, została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej. Dopiero od lat 70. “dzikie pola” wokół dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich zaczęto stopniowo zabudowywać modernistycznymi blokami. Powstały wówczas takie obiekty jak nieistniejący już Poltegor, hotel “Wrocław” oraz galeriowce, co znacząco zmieniło charakter ulicy. A miał to być tylko wstęp - jednocześnie pojawiały się ambitne wizje dotyczące projektu Centrum Południowego.
Kaiser Wilhelmstraße, obecnie ulica Powstańców Śląskich, zbiory Archiwum Budowlanego
Na wykładzie zaprezentowane zostaną wyniki ostatnich badań nad historią ul. Powstańców Śląskich, od jej początków i zabudowy w czasach niemieckich, przez powojenne projekty, po stan współczesny. Dwa dni później zabierzemy Was na spacer po nowo powstającym Centrum Południowym, by sprawdzić, ile zostało z ambitnych planów powojennych architektów… Naszym przewodnikiem będzie Adam Pacholak.
BIO
Adam Pacholak — doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Należy do zespołu badawczego Pracowni Badań nad Urbanistyką i Architekturą Nowoczesną. Laureat Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL, ufundowanej przez tygodnik „Polityka”, oraz konkursu „Przestrzeń wspólna jest wartością” na prace o teorii architektury Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 roku. Adiunkt w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Autor książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO (2019) oraz współredaktor Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego (2023).