Transmisja online na profilu Muzeum Architektury na Facebooku.
Jan Szpakowicz, budując dom własny w Zalesiu, zrobił to niemal własnoręcznie. Sam przygotowywał deski, ścinał potrzebne do budowy drzewa, wylewał beton… Czy można powiedzieć, że potraktował przyrodę instrumentalnie? W pewnym stopniu tak. Nie zagarnął jednak przestrzeni, a raczej ją zagospodarował. Jego domy z betonu i drewnanie były dominujące w stosunku do natury. Stanowiły jej tło. Czy architekt wiedział, że powielu latach przyroda upomni się o swoje i odzyska dla siebie tereny, które opuścił człowiek? Dziś natura u Jana Szpakowicza jest wszędzie. Odrobinę dzika i przypadkowa. Budynkizaprojektowane przez architekta wrosły w otaczającą ją przyrodę oddając jej pierwszeństwo.
Czy zieleń w mieście ma podobne prawa? Czy przyrodę trzeba kontrolować? Czy musi namsłużyć? Niekoniecznie. Dzikie nieużytki, samosiejki, nieformalne parki, chaszcze, zarośla, a nawet trawy przebijające się pomiędzy chodnikami, czyli tzw. czwarta przyroda, zwiększabioróżnorodność, wychwytuje pyły, obniża temperaturę w czasie upałów, ułatwia retencjęwody, ogranicza hałas i wpływa korzystnie na miejski mikroklimat. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy zazieleniać miasto, tak aby kontakt z naturą nieodbywał się jej kosztem. Co możemy zrobić w skali mikro i makro? Jakie korzyści daje namzieleń? I to nie tylko ta w donicach czy na balkonach. Zieleń ma prawo być! My musimy jej tylko na to pozwolić.
Goście:
Aleksandra Zienkiewicz - aktywistka miejska działająca na różnych polach: planowania przestrzennego, ochrony zabytków, zrównoważonego transportu, ochrony drzew i terenów zieleni; wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Drzew „miastoDrzew”; liderka zwycięskich zielonych projektów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim; Certyfikowany Inspektor Drzew. Obecnie pracowniczka wrocławskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, zajmująca się promocją i komunikacją oraz analizą planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem zieleni i retencji.
Magdalena Milert - absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, która porzuciła pracę w biurze na rzecz opowiadania o tym, jak robić miasto. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologi architektury i przestrzeni. Propaguje dobry miejski UX.
Roman Rutkowski – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, właściciel biura Roman Rutkowski Architekci, laureat kilkunastu nagród w konkursach architektonicznych. Wykładowca i krytyk piszący do kilku czasopism o architekturze i przestrzeni.
Liliana Krzycka – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, architektka, współzałożycielka pracowni projektowej menthol architects, która oprócz projektowania architektonicznego zajmuje się dizajnem. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział we Wrocławiu.