z radością informujemy, że Muzeum Architektury we Wrocławiu otrzymało dziś najbardziej prestiżowe nagrody w polskim muzealnictwie – GRAND PRIX i 1.nagrodę w 43. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022!
Na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się dziś uroczysta gala 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022. Decyzją Jury, prowadzony przez Muzeum Architektury we Wrocławiu pilotażowy program edukacyjny Laboratorium Architektury został nagrodzony dwukrotnie: Sybillą w kategorii Edukacja oraz GRAND PRIX konkursu. Nagrody, statuetki Sybilli i dyplomy, odebrali dyrektor Muzeum Architektury, Michał Duda, oraz pomysłodawczynie i koordynatorki projektu: Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek z działu edukacji MA.
Program Laboratorium Architektury przełamuje tradycyjny sposób myślenia o architekturze, postrzeganej pod kątem wznoszenia konstrukcji czy zestawiania określonych stylem epoki brył. Celem projektu jest, aby drogą eksperymentu dzieci zaczęły odbierać architekturę nie tylko przy użyciu wzroku, ale również pozostałych zmysłów: węchu, słuchu oraz dotyku. Podczas zajęć używane są na przykład próbki materiałów budowlanych, w tym tych naturalnych, jak drewno czy glina. Uwalniane są zapachy miejsc zamknięte w słoikach oraz badane właściwości dźwiękowe i temperatura drewna, cegły i metalu.
„Od samego początku planowaliśmy zaprosić do tego projektu dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi, wzroku i słuchu. Dlatego wiedzieliśmy, że nie mogą to być zwyczajne wykłady o teorii i historii architektury, a zajęcia, które angażują wszystkie zmysły i które całkowicie zmieniają perspektywę postrzegania architektury — mówiła Agnieszka Gola.
Laboratorium Architektury zakłada realizację dwóch celów: opracowanie działań włączających edukację architektoniczną do programu nauczania klas 1-3 szkoły podstawowej (6-10 lat) oraz uwrażliwienie dzieci na przestrzeń, w której żyją.
W prowadzonych przez dwa lata warsztatach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, dzieci z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową i intelektualną, a także dzieci-uchodźcy z Ukrainy. Staraliśmy się pokazać im, że architektura to nie tylko wznoszenie konstrukcji, ale i oprawa codziennego życia, wywierająca ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jak to zrobiliśmy? Warsztaty podzieliliśmy na bloki tematyczne i zaplanowaliśmy według zasady „zobacz-pomyśl-zadziałaj”. Towarzyszyły nam - jak to w laboratorium! - przeróżne, zaprojektowane specjalnie dla tego programu makiety, sprzęty, narzędzia i pomoce naukowe.
Stworzyliśmy również bezpłatną książkę “Laboratorium architektury”, czyli zestaw ćwiczeń opartych na zagadnieniach poruszanych w projekcie i punkt wyjścia do prowadzenia własnych eksperymentów.
Od ponad 40 lat nagroda „Sybilli” jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Cieszymy się, że kolejny raz Muzeum Architektury we Wrocławiu znalazło się w ścisłym gronie laureatów konkursu – tym razem za sprawą naszego Laboratorium Architektury!
Koordynatorki programu: Agnieszka Gola i Patrycja Mazurek, dział edukacji MA
Projekt graficzny książki: Paweł Mildner