Jako członkowie Komitetu Doradczego EU MIES AWARD 2019 pragniemy ogłosić, że Komisja Europejska i Fundació Mies van der Rohe wyłoniły dzisiaj (13/02/2019) listę 5 finalistów Konkursu Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2019.
Wśród wróżnionych prac znajdują się:
PC CARITAS (Melle), autorstwa architecten de vylder vinck taillieu
Plasencia Auditorium and Congress Centre autorstwa selgascano
Skanderbeg Square (Tirana), autorstwa 51N4E, Anri Sala, Plant en Houtgoed oraz iRI
Terracehouse Berlin autorstwa Brandlhuber+ Emde, Burlon oraz Muck Petzet Architekten
Transformation of 530 dwellings - Grand Parc Bordeaux autorstwa Lacaton & Vassal architects, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture
W kwietniu 2019 roku, Jury odwiedzi 5 wybranych miejsc w celu wyłonienia głównego laureata nagrody EU MIES AWARD 2019. Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 7 maja 2019 roku w Pawilonie Miesa’a Van Der Rohe w Barcelonie. Członkowie Jury, zwycięzcy, finaliści oraz pozostali goście wezmą udział w wykładach, debacie i pokonkursowej wystawie, na którą serdecznie zapraszamy.
Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została zainicjowana w 1987 r. w wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim i radą miasta Barcelona, a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską.
Nagroda przyznawana jest co dwa lata pracom ukończonym w ciągu poprzednich dwóch lat. Głównymi celami są: osiągnięcie dogłębnego zrozumienia zmian zachodzących w środowisku budowlanym Europy; wyróżnienie i pochwalenie doskonałości oraz innowacji w dziedzinie architektury; a także zwrócenie uwagi na ważny wkład europejskich profesjonalistów w rozwijanie nowych pomysłów przy niezaprzeczalnemu wsparciu ze strony klientów i zaangażowaniu osób, które będą końcowymi użytkownikami tych obiektów. Laureat nagrody specjalnej wyróżnia się zestawem cech takich jak doskonałość i autentyczność projektu; oryginalność i innowacyjność pracy; oraz dobrze zrealizowana, zrównoważona konstrukcja o wysokim standardzie. Jury wybiera zwycięzcę spośród kandydatów, których prace nie uzyskały jeszcze uznania ze strony dużych i cenionych instytucji lub wydawnictw.
Fundació Mies van der Rohe została założona w 1983 r. w celu przeprowadzenia rekonstrukcji pawilonu barcelońskiego wybudowanego przez Ludwiga Miesa van der Rohe na wystawę światową w 1929 r. w Barcelonie. Fundacja stymuluje debaty i uświadamia na tematy związane z architekturą współczesną i planowaniem przestrzennym, a także zachęca do studiowania prac Ludwiga Miesa van der Rohe i modernizmu.
„Kreatywna Europa” to realizowany przez Komisję Europejską program, który wspiera sektor kultury i audiowizualny. Celem programu jest promowanie europejskiej różnorodności kulturowej oraz bogatego dziedzictwa, jednocześnie umożliwiając sektorom kulturowym i kreatywnym rozwinięcie swojego potencjału ekonomicznego poprzez wkład w zrównoważony rozwój, tworzenie miejsc pracy i spójność społeczną.
Konkurs nakreśla mapę najlepszej europejskiej architektury współczesnej, umieszczając na niej projekty zdobywców nagrody głównej, nagrody specjalnej oraz nagrody dla młodych utalentowanych architektów. Ostatnia z nich to najnowsza kategoria nagrody i jest przyznawana za najlepsze projekty dyplomowe studentów architektury z Europy i spoza niej.
Kontakt: Fundació Mies van der Rohe — rzecznik prasowy Miriam Giordano / Labóh e-mail: press@miesbcn.com Tel.: +34 933 192 664 / +34 606 602 230
Więcej informacji tutaj: www.eumiesaward.com www.miesbcn.com https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/about_en Social Media: @EUMiesAward (Facebook, Twitter, Instagram) @FundacioMies (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn) @CreativeEuropeEU (Facebook) @europe_creative (Twitter)