Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Browar Mieszczański
Główny organizator: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, www.osbn.pl
Strona festiwalu: www.festiwal.osbn.pl
Festiwal Naturalnego Budowania to jedyne i największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone naturalnym materiałom budowlanym. Wątkiem przewodnim Festiwalu jest praktyczne wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych oraz stosowanie ich w termomodernizacji i remontach. Pierwsze dwie edycje wydarzenia (odbyły się w 2017 r. w Warszawie i 2019 r. w Łodzi) zgromadziły łącznie prawie półtora tysiąca ekspertów i pasjonatów naturalnego budowania z całego kraju. Tym samym Festiwal szczyci się już renomą m.in. wśród architektów i projektantów, producentów i dostawców materiałów budowlanych oraz miłośników zdrowego i ekologicznego stylu życia.
Festiwal Naturalnego Budowania to „jedyne prawdziwie zielone wydarzenie roku” – wyjątkowa w skali kraju okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i kontaktów dla architektów, przedstawicieli firm z branży budowlanej oraz studentów. Na Festiwalu można zdobyć wiedzę teoretyczną – na wykładach, oraz praktyczną – na warsztatach, a także dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy. Część wydarzeń ma miejsce w Muzeum Architektury, część w Browarze Mieszczańskim, niektóre zostaną udostępnione także trybie hybrydowym. Wśród gości pojawią się m.in. eksperci w dziedzinie naturalnego budowania: Hubert Trammer, Magdalena Górska, Anna Zawadzka, Maciej Jagielak i Przemysław Raj.
Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.