Wystawa Ćwiczenia z wyobraźni | Kasia Kmita odwołuje się do bardzo konkretnych chwil, które zdeterminowały kształt artystycznego dziedzictwa Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Tytułowe ćwiczenia z wyobraźni to projekt w procesie – co tydzień, od 17 marca do 14 kwietnia, pokaz będzie rozbudowywany o kolejny odcinek opowieści o tym niezwykłym spotkaniu artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które odbyło się we Wrocławiu w pierwszych miesiącach 1970 roku. Proces ten zostanie pokazany na naszym Facebooku i na Instagramie.
Ćwiczenie 4 to Wystawa w Muzeum Architektury i Odbudowy we Wrocławiu.
Tym razem przenosimy się w czasie do… Muzeum Architektury i Odbudowy we Wrocławiu, gdzie 17 marca 1970 roku otwarto wystawę Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70! Ekspozycja zgromadziła 57 projektów, koncepcji i modeli autorstwa najważniejszych artystów plastyków z całej Polski. Wszyscy uczestnicy wystawy przekazali bezinteresownie swoje prace w darze dla miasta Wrocławia.
Spośród 57 prezentowanych w MA obiektów, zrealizowano jedynie trzy: „Kompozycję Pionową Nieograniczoną” Henryka Stażewskiego (na Dzień Zwycięstwa 9 maja 1970 r.), kompozycję „Arena” Jerzego Beresia (w czynie społecznym przez studentów Politechniki Wrocławskiej w 1972 r.), „Wieżę Radości” Andrzeja Wojciechowskiego i Mieczysława Zdanowicza (23 lipca 1970 r., podczas Wrocławskiego Święta Kwiatów). W 2011 roku, w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, udało się zrealizować również “Krzesło” Tadeusza Kantora.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych odsłon projektu. Od 14 kwietnia dostępna będzie cała wystawa, na którą złoży się 6 sympozjalnych opowieści.
PREMIERY KOLEJNYCH ROZDZIAŁÓW:
8 kwietnia: Ćwiczenie 5 - Prezentacje w Galerii pod Moną Lizą
14 kwietnia: Ćwiczenie 6 - Dzień Zwycięstwa
Kurator: Kuba Żary
Fot. Kasia Kmita