Czy architektura w filmach to tylko scenografia, plastyczne tło akcji? Co sprawia, że przemyślane układy przestrzenne, wpływają na nasz subiektywny odbiór filmowego dzieła?
Obok odpowiedniego oświetlenia, kostiumów czy charakteryzacji, otoczenie, w jakim znajduje się bohater, gra rolę dodatkowego narratora. W filmach Antonioniego wszystko ma znaczenie, wszystko staje się symbolem - „(…) wyludnione ulice, surrealistyczne pejzaże wielkomiejskich peryferii, dziwaczne miejsca i konstrukcje, wyniosła uroda starej architektury (…), to znaki określonej wrażliwości, sposobu widzenia i odczuwania świata”. Włoski reżyser przetwarza każdy kadr i zawarty w nim architektoniczny pejzaż, tak aby stał się nośnikiem odpowiedniego, upozowanego znaczenia.
Wspólnie z Festiwalem filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie, w ramach partnerstwa przy 8. jego edycji, zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Noc w Mediolanie”, podczas której, podążając śladami głównych bohaterów filmu „Noc” (reż. Michelangelo Antonioni) – Lidii i Giovanniego, za sprawą przemyślanego kadrowania, odkryjemy historię powojennej architektury Mediolanu.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Maksymalna liczba uczestników każdego z nich to 40 osób. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
HARMONOGRAM:
- wtorek, 6.10.2020, g. 18:00 - Architektura w filmie - od analizy do wystawy / Aleksandra Czupkiewicz / wykład
ZAPISY: tutaj
wtorek, 13.10.2020, g. 18:00 - Mediolan Kaliber 9 / Łukasz Wojciechowski / wykład - transmisja online na profilu MA na Facebooku.
wtorek, 20.10.2020, g. 18:00 - The environment as sculpture - Antonioni vs architecture and ecology / Simone De Iacobis /wykład w języku angielskim - transmisja online na profilu MA na Facebooku.
wtorek, 27.10.2020, g. 18:00 - Antonioni: Przestrzenie samotności / Diana Dąbrowska / wykład - transmisja online na profilu MA na Facebooku.
*Maria Kornatowska, Ucieczka w głąb siebie, filmopedia.org