“Gdy człowiek podejmuje twórczość architektoniczną w sposób świadomy celów, podporządkować ją musi ideom społecznym”.
Tomasz Mańkowski
Geometria i logika, prefabrykacja i mieszkalnictwo, modernizm i postmodernizm, budynki społeczne i publiczne – Tomasz Mańkowski wierzył, że architektura jest najważniejsza.
Jaka jest architektura Mańkowskiego? Z czego wynikała jego filozofia projektowania? Jakim był twórcą i nauczycielem? Jaki wpływ na jego twórczość architektoniczną wywierały polityka i międzynarodowe doświadczenia? Na te pytania staramy się odpowiedzieć na prezentowanej w Muzeum Architektury wystawie „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”, a teraz zapraszamy Was na BLOK#11, w którym poszerzymy pewne wątki jego działalności.
Podczas wydarzeń BLOKU oprowadzimy Was po wystawie (nie jeden raz!) i opowiemy o tym, co było dla Mańkowskiego najważniejsze. Zabierzemy Was na wycieczkę po dwóch wyjątkowych budynkach - siedzibie Radia Kraków, stanowiącym opus magnum twórczości Mańkowskiego, i Kolegium Polonijnym, miejscu łączącym modernizm z postmodernizmem. Spotkamy się również z jego uczniami i współpracownikami – architektami Krzysztofem Ingardenem, Piotrem Lewickim i Piotrem Wróblem, by zapytać, jaki wpływ wywarła na nich filozofia projektowania Mańkowskiego. Na koniec zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Wiśniewskim - autorem monografii „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego”.
Więcej o wystawie znajdziecie TUTAJ
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
+21 września, g. 11:00 – oprowadzanie po wystawie „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza” dla seniorek i seniorów;
- 30 września, g. 8:00-20:00 – architektoniczny spacer po siedzibie Radia Kraków i Kolegium Polonijnym; gościem specjalnym będzie dr arch. Piotr Wróbel z pracowni APA Czech-Duliński-Wróbel, współautor projektu Radia.
Link do wydarzenia znajdziecie TUTAJ
- 6 października, g. 18:00 – wszystkich miłośników architektury współczesnej zapraszamy na dyskusję krakowskich architektów - Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Zastanowimy się wspólnie, czy filozofię projektowania Mańkowskiego możemy odnaleźć w pracach jego uczniów? Dyskusję poprowadzi Joanna Majczyk, jedna z kuratorek wystawy (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku);
Link do wydarzenia znadziecie TUTAJ
- 18 października, g. 17:00 – spotkanie autorskie z Michałem Wiśniewskim, autorem książki „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego”, połączone z oprowadzaniem po wystawie.
Zapraszamy!