W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Antropocen, zapraszamy na leśny spacer w dolinie Bystrzycy i potoku Łękawica. Stamtąd przejdziemy ulicami Praczy Odrzańskich i mostem kolejowym do lasu. Sprawdzimy, jak mają się stare dęby i wiązy, obejrzymy leśne runo, poszukamy płazów i posłuchamy ptaków. Naszą przewodniczką będzie Małgorzata Piszczek – architektka krajobrazu i przyrodniczka.
Jeden z najpiękniejszych starych wałów przeciwpowodziowych zaprowadzi nas na dawne nadrzeczne łąki porośnięte tarniną, z okazami wiekowych drzew owocowych. Następnie nowymi wałami skierujemy się do mostu Brodzkiego i wrócimy na Pracze Odrzańskie. Wykąpani w przyrodzie poruszymy też trudne tematy antropocenu, jak przebudowa siedlisk leśnych, problematyka gospodarki leśnej, ochrony przeciwpowodziowej, rozlewającej się zabudowy, intensyfikacji rolnictwa i inwazyjnych gatunków obcych.
Długość trasy to ok. 5 - 6 km. Przez niemal całą drogę (z wyjątkiem zejść do lasu) będziemy poruszać się drogami i ścieżkami o nawierzchni żwirowej lub ziemnej. Potrzebne będą wygodne buty, odzież dostosowana do aury (spacer odbędzie się niezależnie od pogody). Warto mieć napój i przekąskę.
Miejsce spotkania grupy: przystanek Pracze Odrzańskie (Stacja Kolejowa), numer przystanku: 18712
[Google Maps: https://goo.gl/maps/vYCCqERWd4WHJfaUA]
Kiedy: 22.04.23, godzina 11:00 (sobota)
Czas trwania: ok. 3 godziny (11:00-14:00)
Dojazd:
pociąg: stacja Wrocław Pracze
autobus MPK Wrocław, linie: 101 i 103.
Przystanek: Pracze Odrzańskie (Stacja Kolejowa)
Koszt: spacer BEZPŁATNY, ale obowiązują zapisy!!
Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/Mdocwd5yCiMpTHhc9 (liczba miejsc ograniczona!)
W razie rezygnacji prosimy o wypełnienie formularza: https://forms.gle/s19iDDCSj7VJoV6NA
Wiek uczestników: spacer przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia (osobom młodszym musi towarzyszyć pełnoletni opiekun). Maksymalnie w spacerze może wziąć udział 30 osób.
Prowadząca:
Małgorzata Piszczek – przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka, Wrocławianka roku 2020 w kategorii działalność proekologiczna. Działa społecznie na rzecz przyrody i klimatu w ramach nieformalnych grup Wrocławska Przyroda i Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego oraz Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Prowadzi szkolenia na temat adaptacji miast do zmiany klimatu dla samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przyrodnicze spacery edukacyjne dla mieszkańców. Jest rzeczniczką drzew, łąk, lasów i mokradeł.
Spacer jest częścią programu wydarzeń towarzyszących wystawie Antropocen, prezentowanej w Muzeum Architektury od 23 marca do 21 maja 2023 roku.