Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku
Wystawa stała
O wystawie
Na wystawie obejrzeć można wytwory szklarstwa i witrażownictwa, kaflarstwa i sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie i kamieniarskie, a także drewniane stropy i malarstwo plafonowe. Chronologiczny układ eksponatów pozwala prześledzić różnorodność form i przemiany stylowe zachodzące przez wieki, od wczesnego średniowiecza aż do 1 połowy XX w. Obiekty pochodzą nie tylko z terenu Śląska, ale także z innych regionów Polski i Europy.
Nagroda
Wystawa od 17 lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród zwiedzających. W 1998 roku została wyróżniona SYBILLĄ – ministerialną nagrodą na Wydarzenie Muzealne Roku. Dzięki uzyskanej w 2015 roku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udalo się zmodernizować ekspozycję, częściowo ją przearanżować i wzbogacić o nowe eksponaty, m.in. piec w stylu art deco i dwa średniowieczne witraże.
Przewodnik
Bogato ilustrowany przewodnik po wystawie autorstwa jej kuratorek - Agnieszki Goli, Beaty Fekecz-Tomaszewskiej i Magdy Ławickiej - podzielony został na trzy części, charakteryzujące kolejno rozwój architektonicznego rzemiosła artystycznego od średniowiecza, na przestrzeni XVI i XVIII wieku, aż do początku wieku XX. Każda z części zawiera obszerny tekst poświęcony najważniejszym zagadnieniom społecznym, religijnym i kulturowym, które stanowią tło dla przemian w sztuce rzemieślniczej, oraz szczegółowe omówienie najcenniejszych obiektów znajdujących się na wystawie stałej w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Patroni
Modernizacja wystawy była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.