Tworzenie i udostępnienie wydawnictw MA w formie e-booków to projekt, który został dofinansowany w ramach ministerialnego Programu Narodowego Centrum Kultury Kultura w sieci. W ramach zadania utworzone zostaną e-booki pięciu wydawnictw, które zostaną bezpłatnie udostępnione na stronie internetowej muzeum, w zakładce księgarnia. Dzięki temu najbardziej wartościowe publikacje MA są już łatwo i bezkosztowo dostępne w sieci!
Wydawnictwa, które juz można bezpłatnie pobrać w formie e-booka:
- Wrocławskie dworce kolejowe - rok wydania 2006, redakcja Maria Zwierz, nakład I i II wyczerpane.
Link do pobrania: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/wroclawskie-dworce-kolejowe-2/
- Trzy początki. 1918/1945/1989 - rok wydania 2018, redakcja Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda, nakład wyczerpany.
Link do pobrania: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/trzy-poczatki-1918-1945-1989/
- Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu - rok wydania 2014, redakcja Jerzy Ilkosz, nakład wyczerpany.
Link do pobrania: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/heinrich-lauterbach-architekt-wroclawskiego-modernizmu/
- Wieżowce Wrocławia 1919-1932 - rok wydania 1997, redakcja Jerzy Ilkosz, nakład wyczerpany.
Link do pobrania: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/wiezowce-wroclawia-1919-1932/
JUŻ WKRÓTCE PREMIERA!! Moduł. Architektura Jana Szpakowicza - wersja angielska, redakcja: Małgorzata Devosges-Cuber, Aleksandra Czupkiewicz, Łukasz Wojciechowski, Michał Duda.
Większość z w/w wydawnictw to książki cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników. Świadczą o tym wielokrotne przywołania publikacji w coraz to nowych pozycjach literatury przedmiotu, częste wypożyczenia z muzealnej biblioteki oraz liczne zapytania o możliwości dodruku lub udostępnienia książek w formie e-booków. Realizowane w ramach programu zadanie jest więc dla nas wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom oraz kolejnym krokiem w kierunku poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty muzeum.
Pięć wybranych do realizacji zadania książek to zaledwie niewielki procent wieloletniej działalności wydawniczej Muzeum Architektury. Książki publikowane przez muzeum są wysoko cenione przez naukowców oraz niezwykle popularne wśród szerokiej publiczności. Były też wielokrotnie nagradzane, m.in. najważniejszą dla muzealników nagrodą Sybilli (publikacja Cmentarze dawnego Wrocławia, Sybilla 2007; publikacja Od klasztoru do muzeum. Dzieje zabudowań bernardyńskich we Wrocławiu, Sybilla 2009 (nominacja)), czy prestiżową nagrodą DAM Architectural Book Award, przyznawaną dla 10 najlepszych książek architektonicznych na świecie (publikacja Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak, 2017; publikacja Trzy początki. 1918/1945/1989, 2019 (wyróżnienie)).
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.