Zapraszamy na kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie „Układanka. Projekty i realizacje Leszka Zdeka”. Tym razem będzie to krótki spacer po wrocławskich Tekach (Domach Studenckich Politechniki Wrocławskiej) u zbiegu ul. Wittiga i Wróblewskiego, któremu towarzyszyć będzie prezentacja studenckich prac dyplomowych magisterskich w temacie rozbudowy terenu akademików. Projekty studentek Lidii Liberskiej, Agnieszki Pisarskiej i Federici Pugliese zaprezentuje w ich imieniu promotor prac i jednocześnie kurator wystawy - Łukasz Wojciechowski. Po prezentacji prac zapraszamy Państwa do dyskusji pozostając w temacie działań w obrębie budynków istniejących, przestrzeni pomiędzy…
Widzimy się 30.11.2022 (środa) o godz. 17:00 przy platformie wejściowej do Domu Studenckiego T-16. Wykład oraz prezentacja prac rozpocznie się o godzinie 17:30 w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3.
Leszek Zdek (1923-2018) rozpoczął pracę zawodową we Wrocławiu w bardzo trudnym, a zarazem ekscytującym momencie w dziejach miasta. „Wieś, po której jeżdżą tramwaje” – jak mówiono o zniszczonym przez wojnę Breslau – wymagała odbudowy i stworzenia od podstaw całych dzielnic. Jednym z pierwszych obiektów, w którego budowę był zaangażowany Leszek Zdek, powstał właśnie w obszarze zrównanego z ziemią placu Grunwaldzkiego – było to założenie Wydziału Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej, którego głównymi projektantami byli Krystyna i Marian Barscy. Młody architekt współpracował także z Tadeuszem Brzozą, którego asystentem został już na drugim roku studiów. Ambitni twórcy w czasach racjonalizacji i prefabrykacji poszukiwali niepowtarzalności oraz jakości architektury i urbanistyki – należał do nich Zdek, który zaprojektował najdłuższy blok we Wrocławiu – wtedy nazywany „Superjednostką”. Leszek Zdek, pracując w Zakładzie Projektowo-Badawczym Politechniki Wrocławskiej, zajmował się projektowaniem licznych obiektów dla uczelni – od prostych, tymczasowych pawilonów (D-9) po wizjonerskie projekty urbanistyczne, takie jak osiedle studenckie „Dolina Słońca”.
Zapraszamy!
Oprowadzanie: Aleksandra Czupkiewicz, Łukasz Wojciechowski
Aranżacja wystawy, publikacja towarzysząca ekspozycji, a także program wydarzeń powstał przy współpracy z OKRE Development i Muzeum Architektury. Współorganizatorem niniejszego wydarzenia są także: Czasoprzestrzeń oraz Klub Łącznik.