Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, choć towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, nie jest ani katalogiem, ani klasyczną monografią. Składa się z dwunastu w dużym stopniu niezależnych esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. Punktem wyjścia poszczególnych rozdziałów są niekiedy pojedyncze projekty, innym razem grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne.
W kilku wypadkach tła jest być może nawet nieco za dużo jak na opracowanie monograficzne. Zabieg ten, choć obarczony sporym ryzykiem generalizacji, został jednak zastosowany w pełni świadomie. W pierwszym rzędzie stanowi próbę zrozumienia i naświetlenia chociaż wycinka ówczesnej specyfiki realiów i mechanizmów, które – obok osobowości i talentu architekta – szczególnie mocno wpływały na kształt projektowanych i realizowanych budynków. Z dystansu kilku dziesięcioleci i perspektywy wyznaczonej przez obecną rzeczywistość, nie mając świadomości historycznych okoliczności, można byłoby przegapić wartościowe budynki, które na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się szczególnie interesujące.
Michał Duda, Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Muzeum Architektury we Wroclawiu 2016, ilustracje czarno-biale i kolorowe, miękka oprawa, stron 303. Cena: 58 złotych.