21 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Kalejdoskopu – plenerowej odsłony projektu Archi-box, realizowanego przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Na zielonym skwerze przed muzeum stanęła tętniąca życiem pergola, przypominająca swoim kształtem znaną wszystkim dziecięcą zabawkę – kalejdoskop. Letnią instalację zaprojektowali Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects, we współpracy z Martą Mnich z pracowni VROA.
Wielofunkcyjna mini-architektura drewnianego pawilonu umożliwia organizowanie zróżnicowanych wydarzeń. Na co dzień Kalejdoskop i towarzysząca mu kawiarnia są atrakcyjnym miejscem wypoczynku i życia towarzyskiego, a podczas zaplanowanych eventów stają się trybuną dla dyskusji, spotkań projektowych, wykładów i plenerowych koncertów.
PROGRAM WYDARZEŃ:
JOGA W KALEJDOSKOPIE - każdy poniedziałek (lipiec i sierpień), godzina 17.30, prowadzenie Oliwia Misztur, wstęp wolny;
Piątek, 6 lipca, godzina 20.00 - set audiowizualny – Vj Emiko i Rafał Kwiecień - pokaz wizualizacji wyświetlanych na ekranach umieszczonych w Kalejdoskopie, połączony z muzyką miksowaną na żywo;
Piątek, 6 lipca, godziny 15.00 - 17.00 - wakacyjne studio Akademickiego Radia LUZ - dj+transmisja na żywo;
Sobota, 7 lipca, od godziny 10.00 - Dzień Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej - wykłady i warsztaty;
Sobota, 21 lipca, od godziny 12.00 - Dzień kubański: jedzenie i muzyka;
Piątek, 27 lipca - koncert zespołu TrzyMaj (trio, muzyka klasyczna)
MIASTOmovie w sierpniu - pokazy filmowe
Środa, 8 sierpnia, godzina 21.00 - Ludzki wymiar, reż. Andreas Dalsgaard
Środa, 22 sierpnia, godzina 20.30 - Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Cheryl Dunn
Środa, 29 sierpnia, godzina 20.00 - Rowery kontra samochody, reż. Fredrik Gertten
Nowością i niewątpliwą atrakcją miejsca jest otwarcie na pomysły i inicjatywy samych mieszkańców, którzy właśnie w Kalejdoskopie będą mogli przez całe lato realizować swoje projekty. Nie tylko te związane z architekturą.
Eksperymentowanie z wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. Na kilka tygodni przed planowanym otwarciem uruchomiliśmy swoisty open call - nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników miasta: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć mogą jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.
Zgłoszenia można kierować do organizatorów przez całe lato na adres mailowy
k.soska@ma.wroc.pl
Projekt Archi-box jest realizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu od 2013 r. Oprócz prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, stawia również na dialog pomiędzy architekturą i przestrzenią miejską a jej użytkownikami.
Organizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Partnerzy strategiczni: ARCHICOM i SARP O/Wrocław
Wsparcie: KOŁO, Geberit, SPAX, Centrum Dekoral, ES-SYSTEM, Zielone Centrum
Partnerzy: Figa Cafe, Brand Voice
Patroni medialni: Architektura-Murator, BUILDER, O.pl, ARCH, Architektura&Biznes