EDUakcja to comiesięczne propozycje tematycznych działań edukacyjnych w Muzeum Architektury przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Składają się na nie zagadki, zadania terenowe, wykłady oraz warsztaty online publikowane w każdą sobotę miesiąca w naszych mediach społecznościowych. Podczas trwania cyklu prezentowane będą także książki związane z danym zagadnieniem.
EDUakcja | H2O
W tym miesiącu motywem przewodnim #EDUakcji będzie woda. Wraz z uczestnikami zanurzymy się w morskie głębiny w poszukiwaniu zaginionych miast, zastanowimy się nad ideami podwodnych habitatów, wyruszymy też na rowerową wycieczkę szlakiem architektury i urządzeń hydrotechnicznych związanych z Odrą.
Harmonogram:
13.03.21 godz. 12:00 – Podwodne miasta w architekturze XX i XXI wieku – utopia i rzeczywistość - wykład online Cezarego Wąsa (Facebook)
Projekty podwodnych miast podsumowują możliwości techniczne, które rozwijały się przez kilka stuleci. W latach sześćdziesiątych XX wieku takie projekty wspierał klimat optymizmu, który kierował ku penetracji oceanów i kosmosu. W latach siedemdziesiątych XX wieku, dzięki kinematografii możliwości życia w środowisku wodnym czy przestrzeni kosmicznej budziły duże zainteresowanie odbiorców kultury popularnej. Nadmierna eksploatacja środowiska naturalnego i wzrost zanieczyszczeń wód spowodowały, że na początku XXI wieku projekty podwodnych habitatów zaczęły uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju. Wkroczenie w środowiska wodne okazało się jednak ekonomicznie nieopłacalne. Wyjątkiem w zakresie budownictwa wykorzystującego akweny są projekty urzeczywistniane jako atrakcje turystyczne, zwłaszcza podwodne apartamenty w hotelach.
27.03.21 godz. 11.00 – Na wodzie i pod wodą – warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (platforma ZOOM)
Prowadzenie: Agnieszka Gola
W trakcie warsztatów porozmawiamy podwodnej archeologii i zatopionych miastach. Poprzez wodne eksperymenty zmierzymy się też prawami Archimedesa i Pascala oraz spróbujemy skonstruować pojazd do badań podwodnych.