Nowe – stare budynki. Architektura z odzysku
Wystawa Antropocen proponuje nowe spojrzenie na architekturę: wpisuje ją w szereg procesów społecznych i gospodarczych, a najbliższe nam użytkowanie pokazuje w kontekście cyklu życia budynku i gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z tematów poruszanych w sekcji Zanieczyszenia jest ponowny użytek materiałów budowlanych. Temat ten będzie punktem wyjścia do spotkania z badaczami i praktykami działającymi w obszarze projektowania zrównoważonego.
W obliczu kryzysów, takich jak np. klimatyczny na nowo definiujemy katalog wartości, język którym opisujemy rzeczywistość i sposoby postępowania. Jak wcielić w życie ideę zrównoważonego rozwoju? Czym jest koncepcja i metoda less waste w budownictwie? Jak zorganizować system wykorzystania materiałów z odzysku? Jak mierzyć ich wartość i jakość? Wreszcie, jak wygląda polski rynek materiałów z odzysku w kontekście rynku materiałów budowlanych?
Podczas spotkania zejdziemy na ziemię i spróbujemy na nowo zdefiniować materialność architektury i rolę projektantów w procesie powstania architektury. Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym jak budować na miarę naszych czasów; jak wytyczne przekładać na konkretne decyzje i rozwiązania projektowe.
KIEDY: czwartek 20 kwietnia, godzina 17:00
GDZIE: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Czas trwania: ok. 90 minut
Wstęp: wolny.
Paneliści:
Małgorzata Romanowicz
Senior Architekt w firmie Workplace, gdzie zaprojektowa ponad 50 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz retailowej, od koncepcji po realizację. Od kilku lat zajmuje się projektami w duchu less waste. W najnowszym projekcie dzięki współpracy z neuronaukowcami, poza ergonomicznymi oraz ekologicznymi aspektami, wdraża rozwiązania będące odpowiedzią na różnorodne potrzeby użytkowników w przestrzeni biurowej.
Michał Pyka
Inżynier architekt, obecnie pisze prace magisterską na Wydziałe Architektury Politechniki Warszawskiej dotyczącą możliwości ponownego wykorzystania materiałów budowlanych z rozbiórki Atrium International w Warszawie. Zajmuje się planowaniem procesów logistyki odzysku oraz kreatywnym wykorzystaniem materiałów porozbiórkowych. Na co dzień pracuje w biurze architektonicznym Workplace, w którym prowadzi badania nad implementacją materiałów z odzysku w branży fit-out.
Zuzanna Mielczarek
Architektka, badaczka architektury, kuratorka. Absolwentka Wydziału Architektury w Delft w Niderlandach, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w dziedzinie inkluzywnego mieszkalnictwa. Na Wydziale Architektury w Brnie prowadzi razem z Kacprem Kępińskim Inclusive Housing Studio. Specjalistka do spraw projektów innowacyjnych i społecznych w PFR Nieruchomości. W Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki zajmuje się kuratorstwem wystaw i projektów popularyzatorskich. Wspólnie z Kamilem Trepką prowadzi „Podcast Mieszkaniowy” Krytyki Politycznej. Współtworzyła wytyczne architektoniczno-urbanistyczne Warszawskiej Dzielnicy Społecznej. Koordynatorka projektu BUDO z ramienia NIAiU.
Petro Vladimirov
Ukraiński architekt i multidyscyplinarny kurator. Z Fundacją BRDA współtworzy projekt OKNO oraz BUDO. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracował jako architekt w Ukrainie oraz w biurze architektonicznym Henning Larsen (Dania). Obecnie współkurator pawilonu polskiego na London Design Biennale 2023.
Moderacja
Marta Baranowska
Pracuje w Dziale Edukacji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Koordynatorka projektu ADE Architektura dla Edukacji i współautorka podcastu „Usłysz ADE”. Doświadczenie zdobywała współpracując z instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się badaniami nad przestrzenią miejską oraz edukacją architektoniczną. Założycielka projektu Lokalny, w ramach którego realizowała działania z obszaru edukacji przestrzennej. Współautorka inicjatywy Mapy niekartograficzne. Z wykształcenia architektka i koordynatorka projektów, w trakcie pisania pracy magisterskiej z socjologii.
Debata Nowe – stare budynki. Architektura z odzysku towarzyszy wystawie Antropocen, prezentowanej w Muzeum Architektury od 23 marca do 21 maja 2023 roku.