- Wydarzenia
Konserwacja kolekcji witraży ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu
5 czerwca 2025 roku
Z radością informujemy, że Muzeum Architektury we Wrocławiu jest beneficjentem programu „Wspieranie działań muzealnych – konserwacja zbiorów 2025”, finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Konserwacja kolekcji witraży to projekt obejmujący konserwację i restaurację 17 obiektów z bogatej kolekcji witraży przechowywanych w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zbiór ten jest dziś jednym z wiodących w Polsce i obejmuje witraże datowane od XIII do XX wieku. Większość z nich (16 obiektów) jest prezentowana na stałej wystawie architektonicznego rzemiosła artystycznego.
Witraż gabinetowy z herbem Joachima von Hausena, Jacob Spengle, Szwajcaria, 1587 rok
Przeprowadzona w 2024 r. ekspertyza stanu zachowania najcenniejszych eksponatów ujawniła konieczność wykonania prac, które powstrzymają fizyczną i wizualną degradację obiektów - 3 witraży średniowiecznych, 5 witraży nowożytnych i 9 witraży z lat 1820-1939. W tej grupie najcenniejszym zabytkiem jest niezwykle rzadki w polskich zbiorach witraż romański z przełomu XII i XIII wieku, z wizerunkiem proroka Ezechiela. Konserwacją zostały objęte również wyjątkowe 2 witraże figuralne z XIV wieku i 3 szwajcarskie witraże gabinetowe z XVI wieku.
Witraż w wizerunkiem proroka Ezechiela, Niemcy (?), pocz. XIII wieku, zbiory MA
Witraż ze sceną Ofiarowania w Światyni, Niemcy, 1. ćwierć XIV wieku
Celem wszystkich podjętych w ramach programu prac jest odpowiednie przygotowanie witraży do dalszej ekspozycji w warunkach muzealnych.
Koszt całkowity projektu: 103 463 zł
Dofinansowanie MKiDN: 81 736 zł
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.