NOTATKI Z PANDEMII

od 25 kwietnia do 30 maja 2020 roku

Stojąc na krawędzi widzi się najrozmaitsze rzeczy, których nie można dojrzeć ze środka.

Out on the edge you see all kinds of things you can’t see from the center.

Kurt Vonnegut, Pianola

Macie już dosyć słuchania i czytania o skutkach pandemii? Przytłacza Was liczba przedstawianych w mediach i w internecie scenariuszy jutra po koronawirusie? A może nie trzeba wybiegać w przyszłość, a warto skoncentrować się na tym, co tu i teraz? Na tym, co najbliżej nas i co bezpośrednio nas wszystkich dotyka.

Nasza przestrzeń życiowa skurczyła się nagle do minimum, ograniczyliśmy kontakty społeczne, a codzienne ścieżki zredukowane zostały do kilku punktów wyznaczających mapę podstawowych potrzeb. Przymusowa izolacja postawiła nas wszystkich w nowej sytuacji, jednak wierzymy, że przyglądanie się rzeczywistości może być niezwykle interesujące i pouczające. Jak odczuwamy najbliższą nam przestrzeń? Czy bloki z betonu stały się naszymi prywatnymi bunkrami? Jeśli tak, to jak się w nich czujemy? Chcemy zachęcić Was do domowych zapisków, tytułowych #notatekzpandemii. Skupmy się nie na tym, co będzie, ale na tym, co jest - na otoczeniu, poobserwujmy własne zachowania i przestrzenne interakcje. Róbmy notatki i dzielmy się nimi!

Zapraszamy Was do udziału w wydarzeniu, ktore możecie znaleźć na naszym Facebooku. To właśnie TUTAJ możecie publikować swoje przemyślenia z hasztagiem #notatkizpandemii, w dowolnie wybranej przez Was formie – notatki, rysunku, zdjęcia, nagrania audio lub wideo. Możecie też wysyłać je do nas na adres notatkizpandemii@gmail.com, a my - za Waszą zgodą - chętnie je opublikujemy. Do wspólnego działania i rozmyślania zaprosiliśmy również zaprzyjaźnionych architektów, aktywistów, pisarzy i publicystów, m.in. Filipa Springera, Annę Cymer, Grzegorza Piątka, Joannę Erbel, Agatę Gabiś, którzy podzielą się z nami swoimi odczuciami.

Kolejne odcinki #notatekzpandemii w każdą sobotę o 11.00!

PS. W marcu planowaliśmy rozpocząć kolejną serię spotkań z cyklu #bloki.

Blok #4 nosił tytuł „Dach nad głową” i miał skupiać się na wielu – architektonicznych, przestrzennych i społecznych - kwestiach związanych z zamieszkaniem. Rzeczywistość dopisała do naszych planów nowy, zaskakujący rozdział. #notatkizpandemii to swoisty aneks do rozważań, które podejmiemy, gdy realizacja Bloku #4 będzie już możliwa. Liczymy, że wiedza zdobyta dziś, pozwoli wyciągnąć wnioski na przyszłość: lepiej planować miasta i mądrzej projektować mieszkania, aby łatwiej adaptowały się do zmiennych potrzeb i sytuacji - tych codziennych i tych, których przewidzieć nie potrafimy.

Aktualności

blok #4 | dach nad głową

wydarzenia towarzyszące wystawie MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury

Aktualne wydarzenia

30 czerwca - 6 września 2020 roku

[Architektura mieszkaniowa] to metalowa kulka z automatu, kierowana interesami i siłami, których architekci często nie są nawet świadomi. Budynki nie są tylko środkami do organizowania przestrzeni, są też maszynami do inwestowania, podstawą współczesnego systemu ekonomicznego i, jak mogliśmy się przekonać po kryzysie w 2008 roku, potencjalnym źródłem jego niestabilności. Budynki powstają w wyniku interakcji pomiędzy inwestorami, specjalistami do spraw kosztów, konsultantami rynku nieruchomości i innymi “ekspertami”.