W jaki sposób wyszukiwać?
Na stronie Archiwum Budowlanego Wrocławia udostępnione są zdigitalizowane i opisane w trzech językach projekty architektoniczne, plany, mapy oraz fotografie. Ponieważ proces opracowywania archiwaliów i ich digitalizacji wciąż trwa, a nowe rekordy są sukcesywnie dodawane, może się zdarzyć, że poszukiwany obiekt nie zostanie odnaleziony w wyszukiwarce. W takiej sytuacji prosimy o kontakt z czytelnią Archiwum Budowlanego: tel. +48 71 347 16 96, wew. 335 lub czytelnia@ma.wroc.pl.
Wyszukiwanie obiektów działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w wyszukiwaniu danego budynku lub osoby.
Podstawowym kryterium wyszukiwania jest adres posesji. Należy wpisać nazwę ulicy i numer budynku (np. Stefana Czarnieckiego 28). Przeglądarka wyświetli wszystkie opracowane obiekty, jakie figurują pod tym adresem w zbiorach Archiwum Budowlanego. Po kliknięciu w wybraną pozycję zostanie wyświetlony szczegółowy opis projektu oraz jego reprodukcja lub folder z materiałami do pobrania. Udostępnione informacje i materiały można pobrać w formacie pdf lub zamówić do przejrzenia w czytelni. Szukając prac konkretnego architekta należy wpisać najpierw jego nazwisko, a następnie imię (np. Berg Max, Effenberger Theodor). Jeśli imię architekta nie jest znane, można wpisać samo nazwisko, ale wówczas wyniki wyszukiwania będą mniej precyzyjne (np. obok nazwiska Berg pojawi się również Berger itp.).
Przeglądarka pozwala na szeroki zakres wyszukiwania. Oprócz adresów budynków i nazwisk osób istnieje możliwość poszukiwania ogólniejszych kategorii (np. narożny, rzut, altana, fotografia, zdjęcie) czy profesji autora (np. Maurermeister, architekt). Mamy nadzieję, że taki sposób udostępniania zbiorów ułatwi znalezienie interesujących Państwa archiwaliów. W przypadku jakichkolwiek problemów z użytkowaniem wyszukiwarki, prosimy o kontakt z czytelnią Archiwum Budowlanego: tel. +48 71 347 16 96, wew. 335 lub czytelnia@ma.wroc.pl.